Sve što trebate znati o dijamantnom nakitu i njegovom statusu
Share
Kako nastaju dijamanti?
Ugljik koji se nalazi u zemljinoj kori, pod ogromnim pritiskom i toplinom, transformirao se u dijamantnu strukturu. Atom po atom i sloj po sloj, za proces oblikovanja dijamant potrebni su milijuni godina, a to je samo početak priče. Dijamanti koji se sada nalaze u zemljinoj kori čekaju svoj trenutak da zabljesnu na površini, a to se dogodilo uz pomoć prirodnih sila poput vulkanskih erupcija i erozije, kojima su se uspjeli probiti kroz stijene.
Kada su antičke civilizacije otkrile ovu pojavu, tada su se već pojavile prve, primitivne bušilice ovog dragog kamenja za koje se vjerovalo da je dar od boga. Primjerice, antički Grci su vjerovali da Zeus pretvara ljude koji mu nisu odani u dijamante, dok je Platon vjerovao kako se radi o „fermentaciji zvijezda“. Danas, kada znamo da su crni dijamanti nastali u ekstremnim uvjetima temperature i tlaka prilikom udara meteora, ta tvrdnja i ne zvuči tako čudno.
Što je karat dijamanta i kako se računa?
Sada, kada znamo kako nastaju dijamanti vrijeme je da se vratimo u sadašnjost i objasnimo što je zapravo karat dijamanta. Nakon rudarenja, dijamanti se nalaze u svom izvornom, odnosno sirovom obliku koji je daleko od onoga na što pomislite kada netko spomene dijamant. Idući korak je brušenje, a zatim poliranje, s pomoću kojih dijamanti dobivaju svoj prepoznatljiv sjaj i oblik. Vrijednost dijamanta se računa na osnovu 4C, engl.: cut, color, clarity & carat. Osim reza, boje i čistoće, karat igra značajnu ulogu u tome kolika je vrijednost dragog kamena. Karat (Ct) je mjerna jedinica u dijamantskoj industriji kojom se određuje njegova težina. 1 karat je jedna 200 miligrama, što znači da je 5-karatni dijamant, težak 1 gram.Kako biste si lakše vizualizirali veličinu jednog karata, dodajemo i prikaz na kojemu možete usporediti karat i milimetar.Najpoznatiji dijamanti
Kroz povijest, neki dijamanti su se istaknuli iznad ostalih svojom rijetkošću, veličinom ili intrigantnom poviješću. Ovi dragulji ne dodaju samo dozu luksuza već su nositelji priča koje oduzimaju dah. Koh-i-Noor - "Planina Svjetlosti" na perzijskom, najveći je dijamant na svijetu. Smatra se da je star više od 5000 godina, a njegova povijest obuhvaća mnoge moćne vladare, uključujući indijske, perzijske i britanske monarhe. Hope Dijamant - ovaj tamnoplavi dijamant od 45,52 karata poznat je po svom prokletstvu i mračnoj povijesti. Navodno donosi nesreću svom vlasniku, a kroz stoljeća su ga posjedovali kraljevi, plemići i bogati kolekcionari. Cullinan Dijamant - Ovaj div iz Južne Afrike jedan je od najvećih dijamanata ikad pronađenih. Izrezan je u više dijelova, od kojih se neki nalaze u britanskoj kraljevskoj kruni, dok se drugi komadi nalaze u različitim kraljevskim kolekcijama diljem svijeta. Tiffany Dijamant - Ovaj dragi kamen je postao sinonim za luksuz i eleganciju zahvaljujući slavnoj draguljarnici Tiffany & Co. Svojom jedinstvenom žutinom, Tiffany Dijamant je osvojio srca ljubitelja nakita diljem svijeta i jedan je od najpoželjnijih dijamanata na tržištu.